Následující příspěvek se vztahuje k Programu pro simulaci křížové modulace. Vyvětluje základní princip simulačního programu a jeho výstupy.
Skupina první se týká kontinuálního laseru a pulzního laseru.
Skupina druhá skupina se týká charakteristik vlákna.
Vstupní parametry simulace
Vstupní parametry pulzního laseru:
Délka pulzu je v jednotkách pikosekund.
Špičková hodnota výkonu se odlišuje od průměrné. Hodnoty se zadávají v dBm (platí vztah 1 W = 30 dBm).
Tvar výstupního pulzu je u většiny laserů buď hyperbolický sekans nebo supergaussovský. Platí, že pro supergaussovský pulz s řádem 1 dostaneme pulz Gaussovský. Čím větší je řád supergaussovského pulzu, tím víc se blíží obdélníkovému pulzu.
Vlnová délka určuje, na jaké frekvenci pracuje laser.
Skupinový index lomu je derivace indexu lomu podle úhlové frekvence. Typicky se pohybuje kolem 1,462 pro SiO2.
Stejné vstupní parametry se používají i pro simulaci s kontinuálním laserem. Rozdíl mezi jednotlivými typy laserů je, že kontinuální laser (CW) vyzařuje nepřetržitě zatímco pulzní laser vyzařuje s určitou periodou. Tato perioda je typicky 100 ps, což odpovídá přenosové rychlosti 10 Gbit/s.
Vstupní parametry optického vlákna:
Referenční vlnová délka je délka, na které vlnové délce byly odpovídající charaktericky změřeny.
Ztráty udávají, jak moc vlákno vyslané světlo tlumí. Mohou se udávat jak v lineárních jednotkách (1/km), tak i v logaritmických jednotkách (dB/km). Vztah pro přepočet
je:
alphadB = 4,343 · alphalin.
Disperze udává, jak moc se pulz roztáhne v časové oblasti. Například k disperzi dochází, když vstupní pulz je široký v časové oblasti 5 ps a dorazí ke konci vlákna tak, že bude v časové oblasti široký 50 ps. Existují i vlákna se zápornou diperzí, čehož se využívá při kompenzaci celkové disperze vedení.
Nelineární koeficient nám udává významnost nelineárních jevů ve vlákně. Pro HNLF (Higly Nonlinear Fibers) dosahuje hodnoty desítek a pro PCF (photonic crystal fibers) až stovek 1/(Wkm).
Sklon disperze nám udává vývoj disperze vlákna s různou vlnovou délkou. Je to pouze aproximativní koeficient, který předpokládá lineární závislost disperze na vlnové délce.
Ostatní vstupní parametry:
Ramanova konstanta nám udává, jak se uplatní přeliv energie z vyšších frekvencí na nižší v rámci jednoho pulzu. Uplatní se především pro pulzy < 1 ps. Typická hodnota je 3 fs.
Výstupní parametry simulace
Výstupem tohoto programu jsou 2 spektra. První spektrum je pro pulzní laser a druhé pro kontinuální laser. Z obrázků je patrné především spektrální rozšíření s maximy a minimy, které je v důsledku křížové modulace (XPM).