Vysvětlující text k simulaci komunikace mezi základnovou stanicí a mobilním terminálem

Autor: M. Neruda <nerudm1(at)fel.cvut.cz >, České vysoké učení technické v Praze, FEL, Téma: Podpora výuky, Vydáno dne: 07. 01. 2008

Tento článek je komentářem k programu, který se zabývá simulací komunikace mezi základnovou stanicí a mobilním terminálem z pohledu zpoždění jednotlivých datových jednotek koncových uživatelů.



Základnová stanice zpracovává příchozí datový tok ze sítě. Jednotlivé datové jednotky (RLC SDU) rozděluje na menší jednotky (MAC PDU), které se vysílají po rádiovém rozhraní. Rozhoduje o prioritě jednotlivých datových jednotek. Vyšší prioritu mají ty, pro které bylo základnovou stanicí přijato záporné potvrzení od mobilního terminálu. To znamená, že se opětně přeposílají mobilnímu terminálu.

Datové jednotky se posílají od základnové stanice k mobilnímu terminálu (sestupný směr) s určitou chybovostí. Zpětným kanálem (vzestupný směr) se posílají zprávy, které obsahují informaci o tom, zda datová jednotka byla správně či chybně přijata mobilním terminálem.

Mobilní terminál přijímá datové jednotky. Rozhoduje, zda budou jednotlivé datové jednotky (MAC PDU) složeny do původní podoby (RLC SDU), nebo předány vyšší vrstvě, či zda se ve zpětném kanále pošle základnové stanici požadavek na opětovné odeslání chybně přijaté datové jednotky mobilnímu terminálu.

Vstupní parametry modelu

V modelu (Simulace komunikace mezi základnovou stanicí a mobilním terminálem) je možno zvolit počet uživatelů (1, 5 nebo 10). Možnost volby jednoho uživatele je použita k ilustraci jednotlivých závislostí. Případy pro více uživatelů lépe znázorňují reálnou situaci na rádiovém rozhraní.

Dalším volitelným parametrem je rychlost vstupního datového toku. Zde lze nastavit hodnoty, které odpovídají následujícím službám:

Nejsou zde uvedeny doporučené hodnoty z důvodu použití této simulace pro výukové účely. Doporučené hodnoty však lze nalézt na internetových stránkách http://access.feld.cvut.cz/ nebo http://en.wikipedia.org/.

Výstupy programu

Výstupem simulace je graf, který zobrazuje zpoždění jednotlivých datových jednotek od různých uživatelů. Na ose y je tedy zpoždění [ms]. Na ose x se zobrazují pořadová čísla jednotlivých datových jednotek, které splnily tyto podmínky:

(Například: datová jednotka RLC SDU číslo 5 byla v pořádku doručena mobilnímu terminálu se zpožděním 24 ms.)

Jednotlivé uživatele lze v grafu odlišit pomocí různých použitých symbolů (např. černý křížek patří jednomu uživateli, červené kolečko jinému). V principu se jedná o graf bodový – spojnice mezi jednotlivými body slouží pouze pro lepší orientaci v grafu.